Spring hovednavigationen over

2018 - Advokaten 4 Stadig skarpt øje på skatterådgivning

Publiceret: 22. maj 2018

LinkedIn ikon Link ikon Prink ikon

For at underbygge Skattelovrådets nye anbefalinger til forebyggelse af grænseoverskridende skatterådgivning har Advokatrådet besluttet at se nærmere på muligheden for at udarbejde et kodeks for god skatterådgivning. 

"Jeg vil gerne slå fast, at hvis en advokat ikke overholder anbefalingerne for grænseoverskridende skatterådgivning og medvirker til ulovlig skatteunddragelse, er det allerede sådan i dag, at det vil være en tilsidesættelse af god advokatskik, og advokaten vil blive sanktioneret af Advokatnævnet. Men for at aktivere anbefalingerne – som foreslået af Skattelovrådet – har jeg bedt Advokatrådets regel- og tilsynsudvalg og Advokatrådets skatteudvalg om at gennemgå Skattelovrådets udtalelse og herunder se nærmere på tanken om udarbejdelsen af et kodeks specifikt rettet mod advokaters skatterådgivning.” 

Sådan lød det fra Advokatrådets formand, Peter Fogh, i Advokatsamfundets nyhedsbrev 22. marts 2018. Her understregede han, at advokater i modsætning til andre skatterådgivere, for eksempel revisorer, er underlagt både tilsyn og et disciplinært system, som både kan idømme advokater bøder og i grovere tilfælde frakende dem advokatbeskikkelsen i forbindelse med deres rådgivning, herunder skatterådgivning.

Kim Pedersen, som er formand for Advokatrådets skatteudvalg og medlem af Skattelovrådet, er glad for, at Advokatrådet vælger at gå forrest for at underbygge det arbejde, som den daværende regering tog initiativ til i 2014.

Der er stadig behov for skarpe initiativer og handling, når det gælder bekæmpelse af ulovlig skatteunddragelse, understreger han. Det er grunden til, at Skattelovrådet peger på, at anbefalingerne for grænseoverskridende skatterådgivning fra 2014 bør anvendes mere aktivt i skatterådgivningen og formaliseres i form af et kodeks. 

- Et særligt kodeks skal have et relevant indhold med blik for samfundets ønsker til advokater, der yder grænseoverskridende rådgivning. Det skal dog samtidig have et indhold, der tager højde for advokatens særlige stilling i samfundet, herunder især tavshedspligten og uafhængigheden. Det betyder, at der er flere hensyn, der skal være i balance i et kodeks – og så skal det være praktisk og anvendeligt for advokaterne, sådan at vi reelt kan bistå vore klienter med at holde sig på dydens smalle sti, siger Kim Pedersen, der mener, at EU-lovgivningen bør tænkes ind i det fremadrettede arbejde. Fra 1. juli 2020 skal skatterådgivere nemlig under en eller anden form indberette oplysninger om ulovlig skatteunddragelse til de nationale skattemyndigheder. Det følger af et nyt direktiv om såkaldt ”Mandatory Disclosure”.   

- Skatteminister Karsten Lauritzen opfordrer skatterådgivere til en høj grad af selvjustits i deres arbejde, også når det gælder grænseoverskridende ulovlig skatteunddragelse. Det samme gør Advokatrådets skatteudvalg, og det er min oplevelse, at reglerne bliver fulgt. Men selvfølgelig skal vi følge udviklingen, og vi ser løbende på, om vores regler er robuste og gode nok. Området er ikke statisk, og når der kommer flere erfaringer fra SKAT’s behandling af Panama Papers, vil det være naturligt også at inddrage disse i arbejdet med et kodeks, siger Kim Pedersen.

Skattelovrådets rapport med de nye anbefalinger til en styrket indsats mod skattely er den første opgave, som rådet har fået af skatteministeren efter, at det blev nedsat i 2016 på direkte forslag fra Advokatrådets skatteudvalg.

- Vi har haft mange grundige overvejelser i Skattelovrådet, for det er et omfattende område. Og det har været vigtigt at inddrage de erfaringer, vi har fået med blandt andet Panama Papers siden 2014. Kun ved løbende at analysere SKAT’s og andres erfaringer, kan vi vurdere, om branchenormerne er robuste nok, siger Kim Pedersen.

Advokatrådet har besluttet at se nærmere på Skattelovrådets anbefalinger for grænseoverskridende skatterådgivning. Herunder skal mulighederne for at udarbejde et kodeks specifikt rettet mod advokaters skatterådgivning behandles nærmere.

 

Advokatrådets regel- og tilsynsudvalg og Skatteudvalget har bedt følgende deltage i arbejdet:
Martin Lavesen, medlem af Advokatrådet og formand for Advokatrådets regel- og tilsynsudvalg
Kim Pedersen, formand for Advokatrådets skatteudvalg
Rasmus Feldthusen, professor ph.d., Københavns Universitet
Stine Andersen, advokat, ph.d., medlem af Advokatrådets skatteudvalg, Kromann Reumert

 

SKATTELOVRÅDETS ANBEFALINGER
Nye initiativer bør afvente effekterne af iværksatte initiativer. Det gælder fx EU-Kommissionens forslag om Mandatory Disclosure, som vil medføre en obligatorisk automatisk udveksling af oplysninger om skatteforhold i forbindelse med grænseoverskridende transaktioner. Af øvrige væsentlige initiativer kan fremhæves internationale aftaler om udveksling af informationer og afgørelser samt EU’s fjerde hvidvaskdirektiv.

Eksisterende instrumenter skal anvendes optimalt i indsatsen mod skattely. Skattemyndighederne bør overveje, om der er grundlag for i højeregrad at rejse sager om strafferetligt medvirkensansvar eller erstatningsansvarover for skatterådgivere, herunder i forhold til udenlandske rådgivere,ved brug af instrumenter, som allerede er tilgængelige inden forgældende regulering og myndighedernes rammer i øvrigt.

Tidligere fremsatte anbefalinger for grænseoverskridende skatterådgivning bør anvendes mere aktivt i skatterådgivning og formaliseres i form af et kodeks. 

 

SKATTELOVRÅDET
Niels Winther-Sørensen, formand, partner hos PwC, dr.jur.
Jakob Bundgaard, partner hos Corit Advisory, adjungeret professor, ph.d. og cand.jur.
Christian Bachmann, advokat og partner hos DELACOUR Advokatpartnerselskab, cand.jur.
Ria Falk, partner hos KPMG, cand.merc.aud.
Niels Johannesen, lektor i økonomi på Københavns Universitet, ph.d. og m.sc. i økonomi og MA i europæisk økonomi.
Preben Underbjerg Poulsen, chefrådgiver i Skatteministeriet, cand.scient.adm.
Kim Pedersen, advokat, partner hos SIRIUS Advokater, formand for Advokatrådets skatteudvalg