En gruppe elever fra Falkonergårdens Gymnasium har vundet præmien for bedste video om retssikkerhed i IBA og Advokatsamfundets landsdækkende undervisningsprogram, hvor 400 elever har deltaget i et forløb om retsstaten.
”En dommer under pres, det giver mig stress - fordi uafhængige domstole er vigtigt fordi - så får alle fair rettergang.”
Nogenlunde sådan lyder de indledende ord i en rap tilsat beats i en video, som fortæller om retssikkerhed og her betydningen af uafhængige domstole. En video der vil gøre sig godt på en af de unges foretrukne kanaler TikTok.
Det er eleverne i 4.U fra Falkonergårdens gymnasium på Frederiksberg, som netop har vundet en pris for den bedste video til at formidle retssikkerhed og betydningen af retsstaten til den målgruppe af unge, de selv tilhører.
Eleverne fra den vindende klasse går på en Samf-Eng studieretning, og de er blandt de i alt godt 400 gymnasielever, fordelt på ti klasser fra syv gymnasieskoler som har deltaget i et undervisningsprogram med workshop om retssikkerhed, retsstaten og nogle af de grundlæggende retsstatsprincipper. Vinderne blev kåret søndag aften under åbningen af IBA-konferencen i København i Bella Center.
Undervisningsprojektet er udviklet i et samarbejde mellem Advokatsamfundet og International Bar Association (IBA) og med hjælp fra Levende Menneskerettigheder, som har foretaget undervisningen gennem frivillige advokater rundt omkring i landet.
Undervisningen har blandt andet budt på dilemmaspil og udvikling af storyboards til kortfilm om retssikkerhed.
Øge kendskab til retssikkerhed
Advokatrådets formand, Martin Lavesen, stod for kåringen af vinderne. Han er imponeret over den kreativitet, gymnasieleverne har vist i arbejdet med at forklare et komplekst og til tider tørt begreb til en målgruppe, som måske ikke i forvejen er så bevidst om, hvad retssikkerhed egentlig er.
”Det er utroligt vigtigt, at unge tidligt får en forståelse for retsstaten og de principper, den bygger på, og at de får øget bevidstheden om egne og andres rettigheder i det samfund, vi alle sammen lever i. Den viden kommer ikke af sig selv, og det er sin opgave også at gøre det relevant for de unge. Det har været en fornøjelse at se, hvordan eleverne i undervisningsprojektet har engageret sig i emnet og forholdt sig til, hvad det vil sige at leve i en retsstat. Det mener vi er helt essentielt og noget, som vi skal værne om.”
Rektor Marianne Svendsen fra Falkonergårdens gymnasium er også stolt af eleverne:
”Det har været et virkelig godt projekt, som har været et fremragende supplement til undervisningen i samfundsfag. Det betyder også noget for engagementet, når advokater og andre retsaktører, der arbejder i systemet til daglig, kommer ud i klasselokalerne og fortæller om betydningen af retssikkerhed, og hvor eleverne selv har skullet forholde sig til de dilemmaer, der kan opstå. Der er ingen tvivl om, at eleverne synes, det har været både vigtigt og sjovt at være med, og at de har fået et større kendskab til retssikkerhed, og hvad det betyder for dem i deres hverdag og i et demokratisk samfund.”
Martin Lavesen håber, at undervisningsprojektet vil kunne fortsætte i en eller anden form fremover.
”Vi vil meget gerne nå ud til skoler og gymnasieklasser og undervise i retsprincipperne, for selvom man måske først rigtigt mærker dem, når de svinder ind eller ligefrem forsvinder, som nogle lande oplever det i de her tider, så må vi aldrig tage dem for givet – heller ikke i Danmark. Unge mennesker, der kender deres rettigheder, og det der skaber et demokrati, står stærkere, når de ved præcist, hvad der er på spil, og hvordan det gør en forskel at leve i en retsstat,” siger han.
Meningen med projektet er også, at andre lande lader sig inspirere af initiativet og breder undervisningen ud i klasselokaler verden over.
”Der er flere af IBA’s medlemslande, der oplever en forringelse af retsstaten, men uanset hvad er det relevant i alle lande, at unge forstår og bakker op om de grundlæggende principper, som retsstaten bygger på.”
Fem færdige film
Undervisningsprojektet har kørt gennem det forløbne år, hvor elever fra hele landet har deltaget i workshops og arbejdet med retsstaten. Eleverne har blandt andet udviklet idéer til de korte film, hvor fem idéer blev udvalgt og efterfølgende produceret professionelt – og i går blev den endelige vinder så afsløret.
Vinderfilmen har sat fokus på uafhængige domstole og tager udgangspunkt i TikTok-formatet “What are you listening to?”.
Her bliver en person med høretelefoner stoppet på gaden, hvorefter det udvikler sig til en musikvideo med elevernes egen rap om, hvorfor dommere skal kunne dømme uafhængigt af blandt andet politisk og økonomisk pres.
Præmien er en studierejse til Grønland for hele klassen, hvor der vil være et fagligt program med retssikkerhed i fokus.
Se vinderfilmen om Uafhængige domstole her
Se de andre film i konkurrencen med nedenstående temaer her
Lighed for Loven
Magtens tredeling
Grundlæggende rettigheder
Adgang til retfærdig rettergang
