Spring hovednavigationen over
Tilbage

Højesteretsdom sætter et vigtigt pejlemærke for advokaters uafhængighed

Højesteret har i dag i en dom givet nogle vigtige juridiske præmisser for, hvordan begrebet uafhængighed skal forstås i forhold til advokatvirksomhed. Advokatrådet havde på grund af sagens principielle tema om uafhængighed biinterveneret i sagen, og vil nu nærstudere dommen og vurdere, hvilken betydning den får for blandt andet rådets tilsynsvirksomhed.

I dag har Højesteret afsagt sin dom i en sag mellem Advokatnævnet og et advokatfirma, som er en del af et internationalt netværk bestående af revisions- og rådgivningsvirksomheder. På grund af sagens principielt vigtige tema, uafhængighed, havde Advokatrådet biinterveneret i sagen, hvor Højesteret altså fandt, at virksomheden ikke levede op til kravene om uafhængighed og integritet, som advokater skal. Dog valgte Højesteret at sanktionen skulle bortfalde, idet spørgsmålet hidtil har været uafklaret praksis.

Dommen er den første til at definere nærmere præmisser for uafhængighed på netop dette område, og Advokatrådet vil derfor bruge den kommende tid på at nærlæse afgørelsen.

”Vi har i Advokatrådet været optaget af sagen, fordi den indeholder nogle principielle aspekter i forhold til uafhængighed, som er en grundsten for alle advokater. Her og nu kan vi ikke sige præcis, hvilken betydning dommen i praksis vil få, men den er vigtig, fordi der aldrig tidligere er afsagt kendelser ved Advokatnævnet eller domme ved domstolene om denne problemstilling. Derfor er dommen selvfølgelig ekstra væsentlig at få analyseret og drøftet grundigt, og det vil vi nu tage os tid til,” siger Birgitte Sølvkær Olesen.

Advokatrådet valgte at bi intervenere i sagen, for at sikre at Højesteret inddrog alle relevante aspekter af uafhængighedsproblematikken i sin dom. Ikke mindst i forhold til en tilsyns- og vejledningsvinkel, fordi dommen vil få betydning for Advokatrådets fremadrettede mulighed for at håndhæve kravet – for eksempel som vejledning for de advokatfirmaer, der deltager eller påtænker at deltage i sådanne internationale netværk m.v.

”Dommen er vigtig for fremtidige sager, og for Advokatrådets mulighed for at håndhæve kravet om uaf-hængighed, hvilket landsrettens dom reelt gjorde meget vanskeligt. Nu tager vi os tid til at læse dommen grundigt, og så må vi vurdere, hvad det nærmere vil få af betydning for, hvordan vi i Advokatrådet skal håndhæve kravet om uafhængighed i fremtiden,” siger Birgitte Sølvkær Olesen.

Sagen tog sin begyndelse, da Advokatrådet indbragte det pågældende advokatfirma for Advokatnævnet for at have tilsidesat god advokatskik ved ikke at være tilstrækkelig uafhængig af et internationalt netværk, der blandt andet består af revisions- og rådgivningsvirksomheder, som firmaet var en del af. Nævnet afsagde kendelse i sagen i 2022, hvor advokatfirmaet og dets ejere hver blev pålagt en bøde på 10.000 kroner, da advokatfirmaet på baggrund af  aftalekomplekset med netværket ikke fandtes at leve op til kravene om fornøden uafhængighed og integritet. Advokatfirmaet indbragte nævnets kendelse for Østre Landsret, der i sommeren 2024 ophævede Advokatnævnets kendelse. Advokatnævnet ankede siden dommen, som nu er afsluttet i Højesteret.