Den 15. marts udløb ansøgningsfristen for kvote 2-ansøgninger til videregående uddannelser. Og jura er et populært fag. 1.797 personer har nemlig søgt om optagelse på jurauddannelsen, hvilket er en stigning på 15 procent i forhold til sidste år. Det viser tal fra Uddannelses- og Forskningsministeriet.
Det er især jurauddannelsen på Aalborg Universitet og Syddansk Universitet, der oplever stigende interesse. Her er antallet af ansøgninger steget med henholdsvis 37 og 31 procent sammenlignet med sidste år. På Københavns Universitet og Aarhus Universitet er antallet af ansøgninger til jurauddannelsen steget med henholdsvis 11 og syv procent i samme periode.
Det ændrer dog ikke på, at Københavns Universitet og Aarhus Universitet fortsat er de to mest søgte uddannelsessteder, når det gælder jurauddannelsen. Samlet set er 76 procent af ansøgningerne sendt til to universiteter.
Fordelingen af mandlige og kvindelige ansøgere er uændret i forhold til sidste år. Kvinder udgør fortsat to tredjedele af ansøgerne.
Jura indtager en ottendeplads på listen over de mest søgte studier. I toppen af listen ligger medicin, pædagog og sygeplejerske.
Rekordmange kvote 2-ansøgninger
I alt 60.718 har søgt ind på en videregående uddannelse via kvote 2, hvilket er det højeste antal nogensinde. Det glæder uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S), siger hun til Berlingske.
”Men vi skal også have dykket mere ned i tallene og set på, om der neden under det her rekordansøgertal ligger nogle uheldigheder. Eksempelvis folk som egentlig er startet på en uddannelse i coronatid, men som nu ønsker at starte forfra, fordi det har været svært,” siger hun til Berlingske.
Tallet for studerende, der er stoppet på jura under corona sammenlignet med tidligere år, ligger først klar i løbet af april, oplyser Uddannelses- og Forskningsministeriet til Advokatsamfundet.