04.03.2025
Retssikkerhedsalliancen: Tilliden til skattesystemet er tæt på at svigte
Otte ud af ti skatteadvokater har ifølge Retssikkerhedsanalysen konkrete erfaringer med, at myndighederne ikke har overh...
Den udmeldte sparerunde på skatteområdet rammer nu også borgernes retssikkerhed direkte. Det fremgår af en nyhed på hjemmesiden hos Skatteministeriet, hvor det oplyses, at Borger- og retssikkerhedschefen nedlægges.
Der er tale om en uafhængig funktion, som har karakter af en intern ombudsmandsfunktion i Skatteforvaltningen, som både behandler konkrete klagesager over Skatteforvaltningens sagsbehandling og som kan iværksætte egendrift-undersøgelser af forhold på Skatteforvaltningens område.
Det er ifølge vicegeneralsekretær i Advokatsamfundet, Nicolai Pii uhensigtsmæssigt. Behovet for fokus på retssikkerhed på skatteområdet er nemlig kun blevet større de seneste år.
”Vi har set store udfordringer med ejendomsvurderinger, lange sagsbehandlingstider, nye måder at bruge AI og indsamle data om borgerne på skatteområdet. Alt sammen store og væsentlige emner, hvor borgernes retssikkerhed og balancerne har været enormt vigtige. Borger- og Retssikkerhedschefen har været med til at holde et fokus på retssikkerhed i hele Skatteforvaltningen, og jeg gruer for, at det fokus nu glider i baggrunden. Det synes jeg både er meget ærgerligt og meget uheldigt, og ikke noget der fremmer tilliden hos borgerne,” siger Nicolai Pii, der selv tidligere har haft jobbet som Borger- og Retssikkerhedschef i Skatteforvaltningen.
Han peger på, at skattekontrollen fik en kraftig opnormering med over 1.000 nye medarbejdere med en politisk aftale i 2021, svarende til en merbevilling på 800 mio. kr. årligt. Nedlæggelsen af Borger- og Retssikkerhedschefen og Skattelovrådet vil give en besparelse på 8 mio. kr.
”Den naturlige følge af sådan en styrkelse af skattekontrollen med borgerne burde være, at borgernes retssikkerhed tilsvarende blev styrket. Det er et skidt signal og skubber balancen i en dårlig retning, at man nu fjerner retssikkerhedschefen. Jeg vil opfordre til at ændre den her beslutning,” Nicolai Pii.
Læs mere om opgavebortfald på Skatteministeriets hjemmeside.